3200 zmian rocznie w wyszukiwarce Google – jak sobie z tym radzić?

Google co roku wprowadza 3200 zmian, co oznacza, że dziennie jest ich kilka. Dla specjalistów SEO jest to nie lada wyzwanie, któremu coraz trudniej sprostać. Praktycznie każdego dnia pojawia się coraz więcej informacji na temat modyfikacji w wyszukiwarce. Aby sprostać codziennym wyzwaniom, jakie serwuje nam wyszukiwarka Google, należy cofnąć się do początków i prześledzić drogę rozwoju wyszukiwarki. Wyszukiwarka Google każdego dnia indeksuje coraz większą liczbę stron www, co sprawiło, że prędkość wczytywania się strony stała się kluczowym elementem rankingowym. W raz z rozwojem urządzeń mobilnych Google zostało zmuszone do dostosowywania wyszukiwarki pod tego typu urządzenia. Dlatego też dopasowanie stron do urządzeń mobilnych jest czynnikiem rankingowym Google. Oczywiście zmian takich było dużo więcej a każda z nich wynikała z rozwoju technologicznego świata.

W czasach, kiedy powstawała i kształtowała się wyszukiwarka, nie było tak wiele stron czy urządzeń mobilnych stosowanych na szeroką skalę przez społeczeństwo całego świata. Wraz z rozwojem wyszukiwarki dochodziły kolejne czynniki rankingowe a z czasem było ich tyle, że nie każdego było stać na stworzenie strony czy sklepu www, który będzie w pełni do nich dostosowany. Dlatego też poziom trudności pozycjonowania znacząco wzrósł. Firmy zajmujące się pozycjonowaniem stron www starają się maksymalnie zoptymalizować stronę www a także dostosować ją do innych czynników rankingowych. Niestety nie zawsze jest to możliwe, co wynika np.: z braku zgody właścicieli witryn. Coraz wyższy poziom trudności pozycjonowania jest również wynikiem braku wiedzy z dziedziny SEO wielu programistów. Niestety część stron www nie spełnia żadnych wymagań wyszukiwarki Google. Osoby tworzące strony www zapominają, że witryna jest narzędziem sprzedażowym i musi nadawać się do podłączenia pod różne narzędzia. Firmy tworzące strony www oferują klientom najtańsze rozwiązania, które mają za zadanie jedynie zarobić jak najwięcej, jak najniższym kosztem.

Działania SEO poza domeną nie przyniosą za wiele, jeśli pozycjonowana domena nie będzie spełniać wymagań Google. Jak widać co roku zmian jest coraz więcej. Świat prężnie się zmienia a strony www na jakie można trafić w Internecie, nie za bardzo. Rozwój technologiczny świata bez znaczenia na położenie geograficzne sprawił, że obecność w Internecie staje się coraz bardziej nieosiągalna dla małych firm, które nie posiadają budżetu. Koncepcja Internetu na samym początku była zupełnie inna niż ta aktualna. Internet miał być miejscem dostępnym dla wszystkich. Niestety po latach okazało się inaczej a wirtualna przestrzeń stała się coraz droższa. Technologia na świecie zaczęła się coraz bardziej rozwijać, a wraz z nią miejsca, które każdego dnia odwiedzamy w przestrzeni wirtualnej. Niestety nie wszystko poszło w dobrym kierunku.

Twórcy wyszukiwarki postanowili z czasem zmonetyzować całe przedsięwzięcie, co doprowadziło, że Internet nie jest już tak atrakcyjnym miejscem dla firm, jak był kilka lat temu. Podobnie zrobiły największe portale społecznościowe typu Facebook, które umożliwiły posiadania konta czy budowanie społeczności za darmo, jedynie w ograniczonym stopniu. Przestrzeń, która w teorii miała być dostępna dla każdego, miała pozwalać obniżać koszty np.: reklamy czy sprzedaży, okazała się zamknięta na osoby czy firmy, które nie posiadają odpowiednich środków finansowych. 3200 zmian rocznie w wyszukiwarce Google znacząco podniosło koszty możliwości korzystania z uczęszczanej przez użytkowników przestrzeni internetowej.

Dodaj komentarz